LATGALES DIEVNAMU ĒRĢELES

Latgales ērģeļu dienas ir labdarības projekts, kurā ieeja koncertos ir paredzēta par ziedojumu. Katru gadu šie ziedojumi tiek vākti kādu ērģeļu restaurēšanai, tādējādi dodot iespēju instrumentu karalienes skanējumu dzirdēt un izbaudīt arvien vairāk Latgales baznīcās. Latgales ērģeļu dienās 2016 savāktie ziedojumi tiks novirzīti Kārsavas baznīcas ērģeļu restaurācijai. 

Malnavas Rožukroņa Dievmātes katoļu baznīca Kārsavā, vēl pirms divdesmit gadiem cerība uz jaunās baznīcas celtniecības turpināšanu un pabeigšanu bija pavisam vāja. Nemaz nerunājot par iespējām tajā iebūvēt stabuļu ērģeles. Mājīgās vecās baznīcas ēkas balkonā atrodas mazas vienmanuāļa ērģelītes, kas pēdējo reizi dievkalpojumā skanēja pirms, apmēram, desmit gadiem. Tur joprojām notiek ikdienas dievkalpojumi sintezatora pavadījumā. Taču prāvests Jāzeps Aglonietis savu sapni par jauno baznīcu nu ir novedis līdz pilnībai – jaunā baznīca ir pabeigta! Kuplā draudze, kas agrāk nemaz nevarēja satilpt koka baznīcā, tagad svētdienās un svētku dienās pulcējas lielajā mūra un ķieģeļu ēkā.

2003. gada 5. oktobrī tika iesvētīta jaunā baznīca. Tam sekoja ērģeļu uzstādīšanas darbi, ko veica Romualds Jermaks kopā ar palīgiem. Anglijā 1905. gadā būvētais trīsmanuāļu instruments (Henry Dyer & Son) no Ekseteres pilsētas lietošanai Kārsavas draudzē tika nodots 2004. gadā.

Ērģelēm ir 24 reģistri, mehāniskā traktūra manuāļiem un pneimatiskā traktūra pedālim. Pedāļa klaviatūrai ir, tā saucamais, radiālais taustiņu izvietojums, kurš bieži sastopams angļu un amerikāņu ērģelēm. Latvijā tāds ir tikai dažiem no Anglijas atvestiem instrumentiem. Tas prasa zināmu ērģelnieka meistarību, lai varētu pielāgoties nedaudz tuvākam pedāļu taustiņu izvietojumam. Šā laika angļu ērģeļu otra raksturīga iezīme ir samērā nabadzīgā pedāļa reģistru dispozīcija – tikai divi sešpadsmitpēdu reģistri.

Te vietā neliels vēsturisks ekskurss. Un, proti, kamēr Vācijā tapa Johana Sebastiāna Baha ērģeļu prelūdijas un fūgas ar vērienīgām pedāļa partijām un pēc Baha gaumes tika veidota Zilbermaņa ērģeļu dispozīcija ar milzīgu pedāļa lomas pieaugumu, Anglijā Georgs Frīdrihs Hendelis ērģelēm rakstīja manuāļmūziku. Tāpēc, neskatoties uz to, ka Henry Dyer & Son firmas ērģeles būvētas gandrīz 150 gadus vēlāk, pilnībā iespējams, ka angļu tradīcija ir ietekmējusi dispozīcijas izvēli un izskaidro Kārsavas angļu ērģeļu trūcīgo reģistru skaitu pedālī. Tomēr pedāļa Principalbass’a reģistrs baznīcas velvēs ducina pamatīgi, un klausītāji visbiežāk slavē tieši šo dimdošo basu.

Galvenais manuālis (Grand Organ) ir vidējais. Tas ērģelēm Latvijā ir neierastāk. Raugoties dispozīcijā, mēs šim manuālim neatradīsim spēcīgos mēļu reģistrus vai mikstūras (skat. 2. pielikumu). Arī sešpadsmitpēdu reģistra galvenajā manuāli nav. Visas šīs funkcijas pilda trešais manuālis (Swell Organ), kurā ir visbagātākā reģistru izvēle un tas atrodas švellerī, kas pilda crescendo un dimminuendo funkcijas. Pagaidām gan švelleris nedarbojas, jo ierīce vēl nav ievietota ērģelēs, bet cerība uz pilnu ērģeļu pabeigšanu ir liela. Savukārt visklusākajā, pirmajā manuālī (Choir Organ) ir viens mēļu reģistrs, ko veiksmīgi var lietot solo melodiju spēlei, kā arī skaistas pavadošās balstiņas. Līdz ar šī instrumenta iebūvi, Malnavas Rožukroņa Dievmātes baznīcā nu skan vienas no lielākajām katoļu baznīcu ērģelēm Latvijā.

Ekseterē šīs ērģeles demontēja prof. Tālivaldis Deksnis un Arnolds Dimants. Zīmīgi, ka tieši šie meistari visu savu laiku un enerģiju nu velta Kārsavas ērģeļu uzturēšanai un uzlabošanai. Ērģeles tika uzstādītas tieši tādas, kā tās bija Anglijā, bet telpas specifika un radušās nepilnības pārvešanas laikā, kā arī nepabeigtās šķietami vitāli nesvarīgās lietas nu ir laiks sakārtot. Ērģelēm nepieciešama būtiska pedāļklaviatūras pārbūve, kas ir jāsāk steidzami. Jāpārbūvē pneimatiskā traktūra uz elektrisko, pretējā gadījumā stipri nolietojušies mehānismi jebkurā brīdī var pārstāt darboties. Ar laiku ir jānomaina arī vējalādes, kurās jau sākotnēji ir bijušas plaisas. Meistari tās ir aiztaisījuši, bet efekts ir gana īslaicīgs. Arī tā ir “bumba ar laika degli”... Būtu jāpaplašina pedāļklaviatūras dispozīcija, jāiebūvē švellera ierīce, jāpārveido pedāļklaviatūras taustiņu izvietojums, kas šobrīd ir ļoti neērts.

 

Latvian