Aizvadīti pirmie LĒD'15 koncerti!

 

    

Latgales dievnamos skan ērģeles! Stabuļu skaņas savijās ar citiem instrumentiem un aizkustina simtiem klausītāju... Pirmie trīs koncerti jau izskanējuši!

Jau 17. jūlija vakarā norisinājās Latgalēs Ērģeļdienu ieskandināšana Stirnienē. Festivālu atklāja Stirnienes Svētā Laurencija Romas katoļu baznīcas mazā, bet ļoti skanīgā instrumenta stabules, ērģelnieku Jacintas Ciganovičas, Amanadas Vingres, Ivetas un Jāņa Pelšes izpildītajos skaņdarbos. Caur čella skanējumu Ilzes Grudeles izpildījumā Ērģeļu dienāsbija jūtamas nelielas Baroka mūzikas dienu vēsmas. Klausītājiem tik ļoti tīkamais vokālais repertuārs Ilzes Grēveles un Jāņa Zepa izpildījumā (kmc. Agnija Strūberga) uzrunāja ar izdziedātu Vārdu. Savukārt vakara kulminācija bija vārdos neietērpjamais dziesminieka Haralda Sīmaņa sniegums... Ne ērģeles, ne ģitāra, ne balss, bet gan viņa dvēsele tā bija, kas skanēja un uzrunāja ikkatru...

Lai gan ikkatrs LĒD izpildītājs ir īpašs un gaidīts par tradīciju ir kļuvis izdalīt vienu - goda viesu koncertu, kas parasti norisinās Kārsavā. Arī šis gads nav bijis izņēmums un mūsu īpašie ciemiņi - prof. Tālivaldis Deksnis, Žoržs Siksna un Anna Zaiceva 18. jūlijā ar dvēseliskām melodijām piepildīja plašo Malnavas Jaunavas Marijas - Rožukroņa karalienes Romas katoļu baznīcu . Izsmalcinātā un izcilā ērģelnieka spēle pārliecināja daudzos klausītājus par šī instrumenta krāsainību un neizsmeļamajām iespējām.Dievnama īpašajā akustikā un aurā cilvēka balsis skan gluži kā enģeļu izdziedātas. Solisti pārliecinoši izpildīja akadēmisko un dziļi garīgo repertuāru - R.Paula un E.Ķiploka Liec galvu krusta priekšā.

Svētdien, 19. jūlijā, Aglonas bazilikas Baltā zāle vienuviet pulcēja vairāk nekā 90 taustiņinstrumentu cienītājus. Bazilikas mazajām ērģelītēm un baltajam flīģelim pievienojās akordeons un baroka mūzikas neatņemama sastāvdaļa - klavesīns, kas vēl nekad nebija skanējis Aglonā. Duetā ar Gunas Kises izspēlētajām ērģeļu melodijām satikās Ieva Saliete, rotaļājoties ar saulānās Spānijas baroka intonācijām, Gunta Šmaukstele, izdziedot dramatisku pārdzīvi romantiskajā emociju virpulī, Aldis Kise, piepildot cilvēku sirdis ar Argentīnas siltumu, kā arī Latgales zelta balss īpašnieks Andris Baltacis, pēc daudziem gadiem akadēmiskajā zelta repertuārā. Koncerta kulminācijā katrs mūziķis izpildīja improvizāciju par Jaunova svāto, noslēgumā kopīgi ar klausītājiem nodziedot šo lūgšanu Dievmātes godam...

      Festivāla finansiālie atbalstītāji:

VKKF, Latgales reģīona attīstības aģentūra, Valsts meži, Rēzeknes-Aglonas diecēzes baznīcas, Rēzeknes Kultūras un Tūrisma Centrs, Varakļānu, Riebiņu, Aglonas, Viļakas, Kārsavas, Rēzeknes, Nautrēnu novadu domes, Biedrība Jauniešu mūzikas studija, SIA Goldbrands, Z/s Sābri, RESTAURANT-CAFE – Gords, Rositten.

Latvian